Защо кучето си ближе лапите

0

Причини кучето да си ближе лапите

Кучетата, подобно на хората, имат свои уникални навици и поведения. Едно от поведенческите проявления, което собствениците на кучета често наблюдават, е ближането на лапите. Това действие може да предизвика загриженост у стопаните, но в повечето случаи то не е повод за притеснение. Нека разгледаме различните причини, поради които кучето може да си ближе лапите.

Физически фактори

Алергии

Една от най-честите причини кучето да ближе лапите си е наличието на алергии. Кучето може да бъде алергично на определени храни, прашец, бълхи или дори химикали, които се използват в домакинството. Когато кучето иска да облекчи сърбежа или дискомфорта, то започва да ближе или дъвче лапите си.

Кожни инфекции

Кожните инфекции, предизвикани от бактерии или гъбички, също могат да накарат кучето да ближе лапите си. Симптомите на кожна инфекция често включват червени или възпалени участъци на кожата. Кучето може да се опита да се облекчи чрез ближене.

Наранявания

Наранявания, като порези или охлузвания, са друга причина кучето да си ближе лапите. При наличие на болка или дискомфорт, кучето естествено ще се опита да се грижи за засегнатата област. Проверявайте лапите на вашето куче при забелязване на интензивно ближене, за да се уверите, че няма наранявания.

Психологически фактори

Стрес и тревожност

Кучетата могат да проявяват поведение на ближене на лапите, когато изпитват стрес или тревожност. Промяната в обстановката, нови хора или дори неподходящо социализиране могат да предизвикат тези реакции. Актът на ближене може да служи като средство за успокоение.

Скука

Кучетата, които не получават достатъчно физическа активност или стимулиране, могат да проявяват безразличие. Ближането на лапите може да бъде форма на самостоятелна забавление, която произтича от нежелание за игра или активност.

Поведение за самоподдържане

Грижа за козината

Кучета, по природа, са животни, които дълбоко ценят чистотата. Ближането на лапите може да бъде част от тяхната рутина за поддържане на личната хигиена. То може да е начин да се уверят, че козината им е чиста и свободна от замърсявания.

Сезонни промени

През определени сезони, кучетата могат да ближат лапите си, за да се отърват от натрупаните частици като сол или химикали, използвани за обработка на пътищата по време на зимата. Тези вещества могат да предизвикат дразнене на лапите, така че кучето да се опита да ги почисти самостоятелно.

Какво да направите, ако кучето ви си ближе лапите?

Наблюдение

Първото нещо, което трябва да направите, е да наблюдавате поведението на кучето си. Опитайте се да забележите колко често си ближе лапите и в какви ситуации. Това може да ви помогне да определите дали причината е физическа или психологическа.

Консултация с ветеринар

Ако ближането е прекалено интензивно или продължава дълго време, е препоръчително да се консултирате с ветеринар. Той ще може да направи диагностика и да определи дали проблемът е медицински, или свързан с поведението на кучето.

Увеличаване на физическата активност

Ако наклонността за ближене произтича от скука, увеличаването на физическата активност и игровата активност на кучето може да е решение. Изведете го на разходки, играйте с него или му предоставете играчки, които да стимулират умствената му активност.

Обратна връзка и въвеждане на рутини

Работете с кучето си, за да установите рутини, които включват обучение и игра. Предоставянето на постоянен график за хранене и физическа активност може да помогне на кучето да се чувства по-сигурно и да намали тревожността.

Избягвайте наказанията

Важно е да не наказвате кучето за това поведение. Вместо това, се опитайте да разберете причините зад неговото ближене. Наказанията могат да увеличат стреса и тревожността, което да влоши поведението.

Заключителни мисли

Ближането на лапите е често срещано поведение при кучетата и може да бъде предизвикано от многобройни фактори. За да се радвате на здраво и щастливо куче, бъдещето зависи от разбирането на знаете защо вашият четириног приятел проявява това поведение. Според наблюденията и действията ви, ще можете да вземете подходящи мерки, за да помогнете на кучето си.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *