Защо се увеличава желязото в кръвта

0

Какво е желязото и каква е неговата роля в организма?

Функции на желязото

Желязото е основен минерал, който играе ключова роля в много биологични процеси в организма. То е важен компонент на хемоглобина, белтъка в червените кръвни клетки, който е отговорен за транспорт на кислород до тъканите. Освен това, желязото участва в производството на енергия и метаболизма на клетките.

Източници на желязо

Желязото може да бъде получено от различни хранителни източници. Основно се дели на два типа: хемово и нехемово желязо. Хемовото желязо се среща в храните от животински произход, като червено месо, риба и птици, а нехемовото желязо – в растителни източници като бобови култури, зърнени храни и зелени листни зеленчуци.

Причини за повишаване на желязото в кръвта

Диетични фактори

Една от най-разпространените причини за увеличаване на нивата на желязо в кръвта е свързана с диетата. Консумацията на храни, богати на желязо, особено хемово желязо, може да доведе до повишаване на нивата в организма. Когато човек изяжда много червено месо или приема добавки с желязо, това може да увеличи количеството на желязо в кръвта.

Добавки с желязо

Хората, които приемат добавки с желязо, често откриват, че нивата им в кръвта се покачват. Това е особено често при индивиди с анемия, които са посъветвани от здравен специалист да увеличат приема на желязо. Въпреки това, прекомерният прием на добавки може да предизвика нежелани ефекти.

Заболявания и състояния

Има определени заболявания, които могат да доведат до увеличаване на нивата на желязо в кръвта.

Хемохроматоза

Хемохроматозата е генетично заболяване, при което организмът абсорбира прекомерно желязо. Това може да доведе до натрупване на желязо в органите, което в крайна сметка може да предизвика увреждане на черния дроб, сърцето и панкреаса.

Често кръвопреливане

Фасилностите за кръвопреливане при пациенти с хронични заболявания или на лечение за рак също могат да увеличат желязото в кръвта. Повечето от взетата кръв съдържа желязо, и многократните преливания могат да доведат до натрупване в организма.

Проблеми с метаболизма на желязото

Когато механизмите на абсорбция и регулация на желязото в тялото не работят правилно, това може да доведе до увеличаване на нивата му. Проблеми с черния дроб или други органи, участвващи в метаболизма на желязото, могат да променят начина, по който тялото обработва този минерал.

Симптоми на повишено желязо в кръвта

Клинични проявления

Повишеното ниво на желязо в кръвта може да не предизвиква очевидни симптоми на ранен етап. Въпреки това, при продължително натрупване, могат да се появят различни здравословни проблеми.

Проблеми с черния дроб

Натрупването на желязо в черния дроб може да доведе до чернодробна дисфункция и в крайна сметка до цироза. Симптомите могат да включват умора, пожълтяване на кожата и очите, както и подуване на корема.

Сърдечно-съдови проблеми

Прекомерното желязо може да повлияе на сърдечно-съдовата система, увеличавайки риска от сърдечни заболявания. Симптомите могат да включват болка в гърдите, недостиг на въздух и необичайна умора.

Лабораторни изследвания

Анализът на кръвта е един от основните начини за диагностициране на повишеното желязо в организма. Тестове като серумно желязо, феритин и обща желязна свързваща способност помагат за определяне на нивата на желязо и диагностиката на свързани заболявания.

Как да управляваме нивата на желязо?

Диетични изменения

Управлението на нивата на желязо в организма може да започне с адаптиране на диетата. Ограничаването на консумацията на храни, богати на желязо, както и избягването на добавки с желязо, могат да помогнат за контролиране на нивата.

Храни, които намаляват абсорбцията на желязо

Има определени храни, които могат да намалят абсорбцията на желязо, като млечни продукти и храни, богати на калций. Освен това, храни с високо съдържание на витамин C, като цитрусови плодове, могат да помогнат за усвояването на не-хемово желязо.

Медицински интервенции

В случаите на сериозно повишени нива на желязо, медицинското лечение може да бъде необходимо. Флеботомията, процедура, при която се изтегля кръв, е един от начините за намаляване на желязото. Также, лекарствата, известни като хелатори на желязото, могат да бъдат предписани, за да помогнат на организма да изхвърли излишното желязо.

Редовен мониторинг

Пациенти с повишени нива на желязо трябва да поддържат редовен мониторинг на кръвното си състояние. Лекарите могат да препоръчат аналили и проследяване, за да се уверят, че нивата остават в нормални граници.

Заключителни мисли

Разбирането на причините и последиците от повишеното желязо в кръвта е от ключово значение за опазването на здравето. Чрез правилно управление на диетата, редовен контрол и, при необходимост, медицински интервенции, е възможно да се задържат нивата на желязо в здравословни граници.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *